כיווני אוויר

פעמים רבות, מגיעים אלי לקוחות עם תכניות של בית/דירה שרכשו ואומרים "איזה כיף, קניתי בית עם מרפסת לכיוון מערב" או "אני ממש עצוב, הגינה שלי פונה לכיוון מזרח, אלו שרכשו את הבית הצמוד הקדימו אותי". ואני רוצה להפריך כמה מחשבות על כיווני האוויר בבית, בהתאם למה שמתאים לנו כאן, בישראל.

ההשקעה בבחירת בית מצריכה הרבה זמן ומאמץ. גם כספי. יש משפחות רבות שזו העיסקה הכלכלית הגדולה ביותר בחייהן. עם זאת, הרבה פעמים הבחירה הסופית נעשית בצורה אמוציונלית לחלוטין. או שמתעייפים וקונים את הדבר הבא, או שמתייאשים שלא יימצא נכס בתקציב ורוכשים מה שיש, ופחות משקיעים מחשבה בנוגע להתאמה של הנכס אליכם.
אני רוצה לעלות נושא למחשבה בשלב טרום רכישה של הנכס הבא שלכם: כיווני אוויר בבית.

תחילה, נחדד כמה עובדות ידועות לכל: אנו נמצאים בישראל. ארץ שטופת שמש ואור. הרבה מהתפיסות שלנו בבחירת כיווני אוויר לקוחות מאימרות שנשמעו בעבר, במיוחד לגבי כיווני אוויר, חלקן פחות מתאימות לנו כאן בארץ.

כיווני אוויר:

כיוון צפון: כיוון נהדר, עם תמסורת אור הכי נכונה. כיוון שנוח לשבת בו בכל שעות היום. בראש הוא נתפס כ"כיוון קר שיש להיזהר ממנו". בישראל הוא כיוון מוצלח מאד.

כיוון מזרח: שמש חזקה מאד במשך 2-3 שעות בבוקר. קרניים נמוכות, נכנסת ישר לפנים. מי שאוהב להקיץ עם אור השמש, מוזמן לכוון את חדר השינה שלו לשם. מי שאוהב לשתות את הקפה הראשון במטבח, עם העיתון בצד (או הלפטופ) ולחוש את חמימות הקרניים, שיכוון את המטבח לשם. אחה"צ, לעומת זאת, כיוון זה מאד נעים (בגינה למשל). הבנתם.

כיוון דרום: כיוון חם. 5-6 שעות שמש חמה. יחייב הצללה או הגנה מפני האור והחום. לפי הפאנג שואי, זהו כיוון מבורך בדרך כלל, יש לחשוב היכן תרצו למקם אותו בבית.

כיוון מערב: נחשב בארץ לכיוון האופטימלי. עם זאת, בעיניי, תלוי היכן. אחה"צ, במשך 5-6 שעות יש קרינה ישירה, נמוכה. מי שהסלון שלו או המרפסת פונים לכיוון זה, יהיה חייב בהצללה או הגנה בשעות אחה"צ. מי שאוהב לארח בשעות הערביים-ערב, יהיה לו קשה….

"הצד השני" של השמש הוא הגשם.
הגשם בארץ מגיע מכיוון דרום מערב. אם בכיוון זה יש חלונות, יש להוציא את הראש מעבר לחלון ולראות האם יש משהו שעוצר את הגשם מהטחה ישירה על פני החלון. במידה ואין, כדאי ורצוי לחשוב על סוכך כלשהו להגנה. מרבית הרטיבויות שיש בבתים בארץ הן בכיוון זה.

לסיכום, מה כדאי לעשות:

1. להבין מה אתם אוהבים יותר: לארח אחה"צ, להתעורר עם אור השמש, לעבוד בפינת עבודה בצהריים עם קרני החמה.
2. לנסות לחשוב על מיקום הפונקציות השונות בבית ועל מידת האור או השמש אותה תרצו בכל מקום.
3. שמש / גשם – כיצד תוכלו למקסם את ההגנה על הבית שלכם ממזג האוויר.
4. חשוב שהבית, אותו תרכשו ובו תגורו, יתאים לכם – ולא לכל היועצים שמסביבכם.

ושיהיה בהצלחה רבה ברכישת הנכס הבא!


לקבלת טיפים לעיצוב הבית


  לשיחת ייעוץ ללא התחייבות חייגי עכשיו 050-2322035