המעבר לבית הבא

מתלבטים האם לשדרג דירה? חושבים האם לעבור לבית הבא?
להלן כמה טיפים שיעזרו לכם לקבל החלטה מה כדאי לכם לעשות.

האם להישאר ולשפץ או לעבור?
בנדל"ן יש שלושה דברים חשובים: location, location, location. אם הנכס שלכם אינו ממוקם באיזור טוב, נסו לשפר את מצבכם על ידי מעבר לאיזור טוב יותר. אם הוא כן ממוקם טוב, נסו להבין מה חסר לכם בבית הנוכחי. עוד חדר? פינת עבודה? יותר איחסון? פנו לאיש מקצוע להתייעץ. גם אם נדמה לכם שיש לכם פתרונות, איש מקצוע יסתכל על סה"כ המ"ר שיש בבית והרבה פעמים יראה לכם דברים שלא חשבתם עליהם בעצמכם.

גודל הבית שבאמת צריכים
בפנטזיה יש את הבית האידאלי, רחב הידיים, בלי שכנים (אבל קרוב לכל מקום) ויש בו כל מה שחלמתם עליו תמיד…..
במציאות יש הוצאות תחזוקה שוטפות, ניקיונות ושאר דברים פרגמטים אחרים שמורידים לקרקע. התבוננו בבית הקיים שלכם ותנסו לדרג לפי סידרי עדיפויות מה באמת חסר לכם. עוד חדר לילד? פינת עבודה? מרפסת רחבת ידיים לנשמה? תוך כדי עשיית הרשימה, תראו האם יש מקומות בבית שאתם פחות זקוקים להם (למשל: כמה פעמים באמת אירחתם 25 אנשים לארוחה מסביב לשולחן בשנה האחרונה?), וכך תוכלו להתמקד במה חשוב לכם בנכס הבא.

כמה זה באמת יעלה לכם
בנוסף למחיר שתשלמו עבור רכישת הבית הבא, יש הוצאות קבועות של מעבר שהן עו"ד, מתווך, מס רכישה ועלות המעבר עצמה. לדירה ממוצעת סביב 2 מיליון (וקצת פלוס), העלות יכולה להגיע לכ-120,000-150,000 ₪ תלוי אם יש לכם נכסים אחרים, פטורים וכדומה.
בנוסף, תלוי אם אתם עוברים לבית אחר שזקוק לשיפוץ (יש לנסות להעריך מראש את עלות השיפוץ), או לדירה/בית שקניתם מקבלן (תוסיפו עוד 250,000-280,000 ₪ כדי להשלים את כל הדברים החסרים, הן בתשתית והן בריהוט).
כלומר, הרבה פעמים, המעבר אינו רק ההפרש בין מה שתמכרו למה שתקנו אלא עוד סכום לא מבוטל שיש להיערך אליו מראש.

מתי למכור ומתי לקנות
עונות השנה משפיעות רבות על תשובה זו.
מרבית מעברי הדירות של משפחות נעשות בקיץ. לכן, כדאי למכור לקראת הקיץ. המחירים עולים (היצע וביקוש) ואתם תצאו נשכרים.
לעומת זאת, את הרכישה כדאי לבצע בסתיו-חורף. אחרי חגי תשרי יש התכנסות מסוימת לקראת החורף והמחירים נוטים להיות טובים יותר.
האם קודם לקנות או קודם למכור – תלוי בכם ובאופייכם. נסו לפעול לפי עונות השנה ותרוויחו.

מה לחפש בפוטנציאל
כפי שכבר ציינתי בתחילת המאמר, המיקום הכי חשוב. ברגע שהבנתם איפה המיקום הטוב ביותר בעיר / איזור בו אתם רוצים לרכוש, התקדמתם מאוד.
לאחר מכן חישבו על כיווני האוויר שיתאימו לכם. כיוונים חמים? קרירים יותר?
מבנה בית ריבועי תמיד עדיף על מלבני.
האם אתם בנויים לרכישת מגרש ובניה? או רכישת נכס ושיפוצו? או שאתם רוצים לקבל דירה חדשה מקבלן ולקבל הכל חדש חדש. לכל אחד מאלו מאפיינים משלו. מזמינה אתכם לפנות כדי להתייעץ.

איך לחסוך בעלויות הבניה
לרכוש דברים לבית בשפל העונה (לא לפני פסח למשל) ובעונות מנוגדות (ריהוט לגן תרכשו בחורף, מזגנים בסתיו וכדומה).
לשפץ ולחדש ריהוט קיים וטוב שיש לכם (עם אנשים מקצוע מתאים) כדי שיצא מחודש ומתאים, והכי חשוב: לתכנן מראש את כל הבית ולהחליט לפי התקציב מה עושים לפני מה.

בנוסף, ההמלצה שלי כאן היא גורפת: היעזרו באנשי מקצוע. אמנם צריך לשלם להם, עם זאת, בשורה התחתונה, תצאו נשכרים. מדוע? מכיוון שיש כ"כ הרבה פרמטרים שקשורים לכם ולבית שלכם, שאיש מקצוע ידע להתאים לכם ולכוון אתכם בכל הסבך של ענף הבניה.

איך להתגבר על "אין לי כח"
תכנון נכון ומוקפד יביא אתכם למקסימום סדר בתהליך המעבר / השיפוץ / הבניה. ככל שתדעו יותר לקראת מה אתם הולכים, תופתעו פחות ותתעייפו פחות. הקלו על עצמכם איפה שאפשר. היעזרו בניסיון של אנשי מקצוע מתאים. זיכרו – עוד שנה תהיו במקום הרבה יותר טוב…..

לקריאה לגבי מעבר מבית גדול לדירה קטנה


לקבלת טיפים לעיצוב הבית