תערוכת העיצוב במילאנו 2013

בהתרגשות רבה ובציפיה גדולה ארזתי פקלעותיי ויחד עם חברתי, מעצבת רב תחומית, טלילה מוהר, הגענו לתערוכת העיצוב במילאנו. Salone Internazionale del Mobile, ה-תערוכה המדוברת, זו שממנה גוזרים הרבה רעיונות ורואים מהם כיווני העיצוב לשנים הקרובות (טרנדים).

העיר התקשטה בדגלים ובצבעים, שתרמו לאווירה החגיגית והססגונית. ססגונית מכיוון שבאיטליה לא חוששים מצבעים, גם לא מהעזים שבהם.

התערוכה מתקיימת ב-Rho Fiera Milano, מקום גדול עם ביתנים מרווחים מאוד, כל ביתן מארח מספר לא מבוטל של חברות ענק. ברור שלא ניתן להספיק לראות את כל התערוכה.
אנו התמקדנו בביתני העיצוב (Design), במודרני (Modern), בתאורה, במשרדים ובמעצבים הצעירים (satellite).

לאחר סיור מעמיק בביתנים, להלן המסקנות העיקריות מהתערוכה והמגמות הברורות שנובעות ממנה:

צבעים

הצבעים שחוזרים על עצמם שוב ושוב הם צבעי אדמה, בשילוב צבע אחד נוסף דומיננטי: טורקיז או סגול או חרדל או ירוק. הצבעים הללו מופיעים בריהוט סלון, פינת אוכל, בחדרי שינה, באביזרים הנילווים, בבגדים, ולאורך כל התערוכה וחלונות הראווה במרכז העיר.

DSC_2059

חומרים

מרבית הרהיטים בתערוכה הראו מגמה ברורה של חזרה לחומרים בסיסיים כגון עץ, ברזל, בטון. עם זאת, יש טוויסט: הרבה חומרים דוקקו, הרהיטים כאילו עברו מהפך של "ננו טכנולוגיה": משטחי בטון מדוקק, רגלי ברזל מדוקקות ועדינות. רואים זאת בשולחנות, בספריות, ברגלים של ספה. לא ראיתי חומרי פלסטיק שונים, או סגסוגות שונות של מתכות.

עיצוב

הרהיטים מעודנים. לא עוד רהיטים מנופחים וגדולים, אלא רהיטים דקים, עדינים, שמתחשבים במקום הפיזי של החלל. יש שימוש במסגרת בתוך מסגרת, עם הבלטה של המסגרת הפנימית.

סגנון העיצוב אינו חד משמעי, אלא אקלקטי בעיקר. שילוב של טקסטיל (הרבה יותר מאשר עור), קווים נקיים יחסית, לעיתים מעוגלים, בשילוב מספר מצומצם של אביזרים אתניים. הסטים נשארו מאחור, ספות שזלונג משתלבות עם כסא או כורסא בודדת, שאינם קשורים בסגנון זה לזה, עם שולחן מסוג אחר לגמרי. השילוב נעשה באמצעות הצבעים בעיקר. עיצוב של יצירת הרמוניה באי סימטריה. בולט במיוחד בשידות לטלוויזיה.

אלמנט נוסף שבלט מאוד הוא השימוש במחיצות. מכל המינים, הצבעים והסוגים. שימוש של "רב הנסתר על הגלוי".

חדרי ילדים – לאור מגמת ההצטמצמות גודל הנדל"ן בעולם (בפעם הראשונה בהיסטוריה האנושית קצת יותר מ-50% מהאוכלוסייה מתגוררת בערים), יש שימוש דו תכליתי ברהיטים: מיטה שמכילה בתוכה שולחן שנפתח, ארון בגדים, שידה. ספות שנפתחות למיטות קומותיים, ועוד חידושים לרב.

שטיחי טלאים – שם המשחק כיום הוא חיבורים. טלאים.

יש כמה אפשרויות:
1. שילוב של טלאים דומים יחסית אבל גזורים בצורה שונה.

  1. שילוב של טלאים שונים זה מזה והתאמה אחד לשני.
  2. בשני המקרים, אפשר ליצור מסגרת מסביב לטלאים. כלומר הטלאים הם במרכז או ללא מסגרת, ואז הטלאים מגיעים עד לקצה השטיח.

אנקדוטה: שטיחי הטלאים נקראים גם צ'לטיקות. מקור המונח הוא בפרסית "עממית", כך סוחרי השטיחים קראו לשטיחים הללו ביניהם, והמונח נשאר.

דוגמאות לחיבורים בין חומרים שונים: אריג עם עור, צמר עם כותנה. גם כאן, החיבורים והאקלקטיות הם שם המשחק.

תאורה

בביתני התאורה רואים בבירור שהמגמה הבולטת היא דיקוק הגופים. יותר שטוחים, עם נורות סמויות שמאירות דרכן. מזכיר את המחיצות "נסתר וגלוי"…..

משרדים

במרכז נושא המשרדים עמדה התערוכה מאת זאן נובל.

הרעיון הוא מצד אחד פרטיות, מצד שני עבודה בחלל משותף. לא עוד הקיוביקלס הפינתיים, אלא יצירת "מרחב אישי", מותאם אישית. המחיצות בגבהים שונים, עם יחידות סטנדרטיות מודולריות. באות לסמל את הגובה השונה של הבתים בנוף האורבני.

גאווה ישראלית

אבן קיסר השיקו סדרה חדשה של שולחנות גינה מדוקקים. עוצבו בשיתוף פעולה עם מבצע יפני. ההשקה נעשתה בחצר יפהפיה ברובע Brera בעיר שאפו.

סיכום

אין ספק שהתערוכה היא חוויה מדהימה, נותנת הרבה רעיונות ומאווררת סגנונות. השילוב של החגיגות בעיר עצמה עם התערוכה מוסיפים לנופך של יישום מה שרואים במוצגים.

בשנה הבאה – דגש על מטבחים. יש למה לצפות…


לקבלת השראה מפרויקטים שונים