עיצוב בתים פרטיים

תכנון ועיצוב בית עם עלות תחזוקה שפויה

לעיתים אני עוברת ברחוב, מעיפה מבט על בתים ודירות, ורואה בתים חשוכים, נורות שאינן דולקות, חללי פנים ריקים מרהיטים או תאורה, וחבל לי. עצוב שנכנסים לגור מבלי לסיים את הפנים. לחלופין, סיימו את הבניה, גרים כשנה, והחשבון החודשי של אחזקת הבית כה גבוה, שמצמצמים מה שניתן. לעיתים משקיעים במקומות בהם אפשר היה לחסוך, או מוציאים כסף על דברים פחות רלוונטים.
עם הזמן, אספתי מספר נקודות שכדאי לתת עליהן את הדעת כשמתכננים שיפוץ / בניה חדשה, כאלו שיועילו לשמור על חשבון חודשי אפשרי של תחזוקת הבית. להלן: חשבון החשמל החודשי, מושפע בעיקר מתכנון מיזוג אוויר ותאורה.

תאורה
ראשית, חשוב למקם את התאורה במקום נגיש, אליו ניתן להגיע ולהחליף נורה.
בנוסף, חשוב לתכנן מראש את התאורה ולחלק אותה לפי פונקציות, לפי מצבי שימוש ולפי גופי תאורה מתאימים.
לפי פונקציות – הכוונה להאיר מקומות בהם יש רהיטים או כדי לסמן מעברים (מסדרונות). לא לתכנן גופי תאורה ללא שימוש מוגדר. לדוגמא, לדאוג לתאורה ליד מיטה, ליד שולחן, ליד שידה. להאיר איזור בין פינת אוכל לסלון, שמתחת קיימת רצפה בלבד, פחות יעיל.
לפי מצב שימוש – הכוונה להתנהלות הבית, כמות הילדים, כמה אנשים נמצאים בו זמנית בחלל נתון.
לפי גופי תאורה – אני ממליצה להשתמש בגוף אחד יפה, עדכני, טרנדי, להשקיע בו ולהנות ממנו. בשאר הגופים להשקיע פחות. שיהיו סמויים, נטמעים וכמעט בלתי נראים. להשתמש בנורות עצמן.
יש כמה קבוצות של נורות, העיקריות שבהן: משפחת ההלוגנים, הלדים LED)), ה-PL ועוד כמה משפחות של תאורה בזבזנית יחסית בחשמל, שמשמשות לדברים נקודתיים.
תחום הלדים (LED) תופס נפח יותר ויותר, מכיוון שנורות אלו צורכות מעט חשמל יחסית, נחשבות ל"ירוקות", ומאפשרות תאורה מפוזרת. מומלץ להגביר את השימוש שלהן בבית.
חשוב לתכנן מראש תאורה נכונה. עם זאת, יש לקחת בחשבון שהיא מהווה כ-20%-25% בלבד מתצרוכת החשמל.

מיזוג אוויר – משמעותי יותר בעלויות החודשיות.

על מנת לפשט את העניין, אציין שיש שתי שיטות עיקריות לתשתיות מערכות מיזוג בבית. האחת: זולה בהתקנה, יקרה יותר בחשבון החשמל החודשי.
השניה: יקרה יותר בהתקנה, זולה יותר בחשבון החודשי.
מה עדיף? כל בית והצרכים שלו.
צריך לעשות חישוב כדי לראות תוך כמה מן מחזירים את ההשקעה. כאן ההפרש הוא משמעותי. כאשר מקבלים מהמוכר מערכת מיזוג, במרבית המקרים הכוונה למערכת הזולה בהתקנה. מי שמתכנן להשתמש בנכס לאורך שנים, רצוי שישקול שיטות מיזוג נוספות.

נגרות
רהיטים Free Standing או ריהוט לפי מידה Taylor Made.
ככל שהנגרות מותאמת ספציפית לנישה או בעלת מידות ספציפיות, הפריט יעלה יותר. פריט שיוצר בייצור המוני, בדרך כלל יעלה פחות.
דוגמא: ניתן לתכנן ספריה בכפולות של 1.20 מטר. זהו רוחב ספריה שיחסית קל למצוא מוכן בחנויות. לכן, גם אם לפעמים המקום מאפשר ספריה גדולה מ-1.20 מטר והתקציב מוגבל, כדאי להיצמד לכפולות של מידות של רהיטים שנמצאים בחנויות. הדבר חוזר על עצמו בשולחנות פינת אוכל, ספות ורהיטים רבים.

ריצוף
יש הרבה סוגים שונים של ריצוף. במגבלת תקציב, החוכמה היא לדעת מה הכי יעיל ונכון לשרת את החלל במינימום כסף. מבלי לרדת לרמות גימור נמוכות מאד, או כאלו שהריצוף יחזיק מעמד שנה שנתיים, ואז ייסדק. מקור החומר חשוב, כיצד להניחו משתנה לעיתים, וכדאי להתייעץ במי שמבין ועוסק בתחום.

תחזוקה וניקיון
כשאני מתכננת שיפוץ או בניה חדשה, אני אוהבת לחשוב על החומרים במובן הפרקטי שלהם. האם יהיה קל ונגיש לנקות אותם? האם בעלי הבית ישתמשו בהם? דוגמא: חלונות קבועים בגרם מדרגות בתוך בית. ברור שלא ניתן לנקות אותם בקלות. עם הזמן, החלונות יתמלאו ליכלוך ואבק ויכערו את הבית, במקום המטרה הראשונית שלשמה תוכננו.

עיצוב מול פונקציונליות
העיצוב והפונקציונליות נמצאים משני צידי הסקאלה. משהו מעוצב לפי המילה האחרונה הוא לרוב יפהפה, עולה יותר ופחות פרקטי. לעומתו, נכס מאד פונקציונאלי הרבה פעמים מאבד כל סגנון או קו עיצובי. ברמה האישית, אני נוטה קצת יותר לכיוון הפונקציונליות, תוך כדי שמירה על העיצוב. כך ניתן להוזיל עלויות בחלק מהמקרים, בהם אין צורך להשקיע הרבה כסף (אדן חלון לדוגמא), לעומת מקומות בהם כדאי להשקיע כסף כי שם יראו את רמת הגימור מדי יום.

לסיכום
באופן פרדוקסלי, לא משנה כמה כסף מוקצה לבניה או שיפוץ, תמיד "חסרים" עוד כמה שקלים. התכנון התקציבי של השיפוץ או הבניה צריכים להיות בחשיבה גם לאורך זמן, עד לשיפוץ הבא, ולא רק מה יקרה בששת החודשים הראשונים שתכנסו לבית.

ומה קורה בבית שלך? רוצה לתכנן בצורה יותר נבונה וחסכונית את הבית?


מזמינה אתכם לתאם פגישת ייעוץ ללא התחייבות