מולטימדיה בבית, מגמות וחידושים

תחום המולטימדיה הפך לחלק מהותי מהחיים. הוא מלווה אותנו בכל שעות היום דרך מחשבים, אייפונים, אייפדים, צפייה בסרטים, תוכניות טלוויזיה, האזנה למוסיקה, בקיצור, כמעט בכל פעולה ממוחשבת שאנו עושים. הזמן שאנו משקיעים במולטימדיה רב, לדוגמא: אנשים שצופים בסרט ופרק מסדרה אחת ביום, בעצם משקיעים יותר זמן מול מולטימדיה מאשר זמן האכילה שלהם במשך היום.

האיבזור מגוון, התקציב מגוון והאפשרויות בתכנון התשתיות של המולטימדיה משתנות. כמה להשקיע במערכת קולנוע ביתית? האם יש תקציב "מועדף"? מהן המגמות הנפוצות בתחום?

פניתי לאבי מנדליק, מומחה ויועץ מולטימדיה עם הרבה ידע וניסיון בתחום, במטרה להבין מהם השינויים העיקריים שחלו בתחום ובשגרת יומנו בשנים האחרונות.

להלן מה שהוא מספר:

עולם האודיו-וידאו, שהיה עד לפני מס' שנים בגדר "לחיצות על כפתורים" (בעיקר על מנת להאזין למוזיקה) ולא הרבה מעבר לזה, עבר מהפך בשנים האחרונות והפך לכוכב עולה ומנצח לאוהבי סאונד ומוזיקה באשר הם.

השינויים מתבטאים בשיפורים והתקדמות, הן מהפן הטכני של כל פריט והן מהפן הויזואלי-עיצובי, עליו הושם דגש גדול, תוך שמירה ושיפור מתמיד של איכות הסאונד.

קהל הלקוחות, בעל האוזן החדה והדורש עיצוב, נמצא בגידול. האפשרויות שעומדות בפניו גדלות אף הן, וניתן לומר מתרבות ומתרחבות בקצב מסחרר. כיום ניתן להגשים כל רצון / חלום / גחמה של לקוח/ה ברמת דיוק גבוהה, מקצועית, נכונה ואף מרגשת.

קיימים שני סוגי לקוחות:
1. אלו שמעוניינים ואוהבים לראות את הציוד המדובר – המגבר, הרסיבר, הרמקולים עצמם ועוד.
2. אלו שנהנים אך ורק מנוכחות הסאונד – המוזיקה וההוויה, ללא נראות הפריטים.
עבור שניהם, מגוון האפשרויות הוא בגדר אינסופי, תלוי בתקציב.

עיצוב המוצר:
לאוהבי הז'אנר הראשון, השוק כיום מציע פריטים מעוצבים בצורות יוצאות מגדר הרגיל, ובהתאמה לטעמו ולביתו הקיים או הנבנה: רמקולים בהם ניתן לראות את ה"גידים" של העץ ממנו גולפו, במספר רב של סוגי עצים וגוונים; רמקולים שנצבעו כמו רהיט, למעשה, בצבעי "שלייפלאק", וכל זאת, מבלי לפגוע כמובן באיכות הפקת הצלילים והסאונד של הרמקולים.
עם פריטים בסגנון הזה, התוצאה היא מערכת עם נוכחות וכוח, המעידה על סגנון מיוחד ואישי, ומאפשרת לבטא את הטעם הפרטי של כל אחד.
המראה המתקבל עוצמתי ומעניין, עם התייחסות לפריטים עצמם כרהיטים ואף אומנות, לכל דבר.

רמקול מעוצב

 נוכחות הסאונד:
הז'אנר השני, לעומתו, מתהדר באפשרויות וביכולות של הטכנולוגיה כיום לייצר רמקולים שקועים בקיר, שניתן לראות רק את ה"גרילים" שלהם, או לחילופין, רמקולים שקועים וסמויים, שלגמרי נעלמים מהעין. מה שרואים הוא קיר מטוייח במלואו, גם מעל הרמקולים הסמויים! וכך הם למעשה מתמזגים באופן מושלם בקיר.

התוצאה כמובן היא "ניקיון" מוחלט בחלל המעוצב, ללא פריטים מיותרים אשר מושכים את העין, והנאה נטו מהסאונד הבוקע ממערכת חדשנית, איכותית ומרגשת.

סימון רמקולים סמויים בסלון

דבר מעניין נוסף הם אמצעי השליטה והבקרה. במהלך השנים, הופכות אפשרויות השליטה והבקרה על המערכות לפרקטיות ונגישות יותר למשתמש בעקבות כניסתם של 'מסכי הנגיעה' (Touch Panels), דרך האייפון והאייפד.

שימוש במסכים אלו מאפשר, למעשה, ליצור מערכות שליטה ובקרה ברמת תכנות מלאה של כל מערכות הבית, פנימיות וחיצוניות כאחד, כגון: תאורה, חימום רצפתי, דוודי חשמל, מצלמות, אזעקות וכד'.
חשוב להבין, כי באפשרות הלקוח/ה להפעיל ולתפעל את המערכת הכוללת הזו גם מבלי להיות נוכח פיסית בביתו, על ידי שימוש פשוט מהאייפון שאיתו. מ-ד-ה-י-ם !

ומה בקשר למחירים?

רמקולים איכותיים בסיסיים מתחילים מ-4,000 ש"ח לזוג ומכאן השמיים הם הגבול.

רמקולים שקועים קיימים במגוון עצום וברמות מחיר ואיכויות שונות, בהתאם לכל כיס ודרישה.

ההוזלות המשמעותיות בשנים האחרונות הן בתחום השליטה והבקרה של המערכות.
כיום מגיעים מגברים שניתן לשלוט בהם באמצעות אפליקציות, כולל השמעת קבצי מוזיקה דרך הרשת AIRPLAY ובקרים לשליטה מלאה מאייפון ואייפד לכלל המערכות. בקרי שליטה, שעד לפני מספר שנים מחירם הרקיע שחקים והסתכם בעלויות של אלפי דולרים, מתחילים היום בעלות נמוכה בהרבה של 2,000 ש"ח בלבד.

מערכת רמקולים מעוצבת

מספר המלצות למי שמשפץ ובונה:

  • חשוב להבין שהכל מתחבר להכל ותכנון נכון הוא שם המשחק. יש לעשות אינטרגרציה של כל המערכות בבית, כלומר הכנת תכנית נוספת לתכנית החשמל, שרצוי שתהיה כבר בשלבי הבניה. ברמת התקציב, חשוב להקצות סכום כסף לטובת תשתיות המולטימדיה ולתכנן, מבעוד מועד, את התשתיות והאיבזור המתאים – כך שתוכלו להפיק את המקסימום מהפיתוחים, האיכויות והחידושים הטכנולוגיים האחרונים בתחום מרתק זה, ולאפשר להם להגיע בקלות ובמקצועיות למפתן ביתכם.
  • תשתית קווית עדיפה בהרבה מתשתית אלחוטית. בקווית אפשר להגיע לאיכויות גבוהות יותר. יש לקחת בחשבון שרמקול אלחוטי חייב לקבל חשמל. ולכן, כדאי לשקול תשתית קווית על פני אלחוטית.
  • כדאי לקחת מגבר עם אפקליציה תומכת בשליטה, כלומר, שניתן יהיה לחבר את הכל לנייד.
  • מי שיש לו רמקולים מצויינים, יש אפשרות להתאים להם מערכת עדכנית של היום.

ולסיום: כדאי לזכור שאווירה בבית באה לידי ביטוי גם במוסיקה ובצלילים, ולכן רצוי תמיד להתייעץ עם איש מקצוע בתחום, אשר ביכולתו לכוון ולהוביל את הלקוח למוצרים ולרכישות נכונות, בשוק רווי מוצרים וחברות, תוך התחשבות בתקציב הלקוח ורצונותיו.
השקעה חכמה ונכונה תיתן לכם חוויה מדהימה, איכותית ומותאמת לצרכים הפרטיים שלכם ותלווה אתכם לאורך שנים.

האזנה נעימה.

הכתבה נכתבה עם אבי מנדליק avi5mandelik@bezeqint.net


לקבלת טיפים לעיצוב הבית