מעבר מבית גדול לדירה קטנה

חלק משינויי חיי המשפחה, מגיע שלב, בו אנשים עוברים מבית גדול לדירה מצומצמת יותר. 80% מהאנשים מעדיפים לעבור בחודשי הקיץ. בכתבה הזו אתמקד בעצות טובות – מה כדאי לעשות וכיצד להתכונן על מנת שהמעבר, מבחינת ריהוט ותכולת דירה, יעבור בשלום.

מה לעשות עוד לפני שניגשים לראות דירה עתידית חדשה?

מידדו את הרהיטים העיקריים שלכם שחשובים לכם. סלון, פינת אוכל, מיטות של הילדים, ארונות וכל מה שאתם יודעים שחשוב לכם לעבור איתו. למדוד רוחב, גובה ועומק. הכינו רשימה מסודרת, קנו סרט מדידה – ועם זה גשו לראות דירות.

אם אתם רואים דירות ריקות, יש קושי עם הערכת קנה המידה. השתמשו בסרט מדידה כדי לבדוק את גודל החדרים, המעברים.

דגשים מיוחדים:
חדר שינה הורים (כזה שנכנסת בו מיטה זוגית): כדאי 3.20/3.20 מטר, כדי שהמיטה תעמוד בחדר מבלי להתנגש בקירות או בדלת הכניסה

מעברים ומסדרונות: לא פחות מ-90 ס"מ.

מיקום הפונקציות במטבח: היכן ממוקם הכיור, הכיריים והמקרר.
לבדוק שאף אחד מהם לא צמוד ממש לקיר, מכיוון שאז יהיה קשה להשתמש בו באמת. רווח מינימלי בין כיריים/כיור לקיר הוא 30 ס"מ.
לגבי המקרר: אם יש לכם side by side, יש לקחת בחשבון שהדלתות צריכות להיפתח יותר מתשעים מעלות ובנוסף, בדרך כלל, יש להם ידיות…. אם יש לכם דלת נפתחת אחת, ודאו לאיזה כיוון היא נפתחת. נתון זה קל לשנות יחסית, אפשר להתקשר לשירות של המקררים ולבקש החלפת כיוון פתיחה.

מטבח פונקציונלי

 

עוד במטבח:
האם יש מקום איחסון לכל הכלים שלכם? אני מניחה שלא כל כך. לכן, חישבו מראש על כלים ל"יום יום" שיהיו במטבח, ואת שאר הכלים מקמו בארונות איחסון באיזור הציבורי בבית.
גם כשבוחרים ארונות איחסון כאלו, חישבו לגובה. למה הכוונה? שידה שמגיעה לגובה 90 ס"מ תופסת את אותו שטח רצפה כמו ארון עד התקרה, והוא מכיל הרבה יותר…
לכן, בהתאם לגודל נפח האיחסון שאתם זקוקים לו, חישבו על גובה הרהיט שיעזור לכם בזה.
צאו מנקודת הנחה שבבית גדול אפשר לארח כמות גדולה יותר של אנשים. בבית קטן, מארחים "באינטימיות" ולכן לעיתים אין צורך בסרוויסים לשלושים אנשים….

איחסון:
רוחב הארונות שיש לכם בכל חדר כיום הוא נתון שכבר מדדתם. השוו נתון זה לרוחב הארונות שיהיו בחדרים החדשים. ייתכן, כמובן, שבמשך השנים אגרתם דברים שניתן לנפות ולסנן (99% מהבתים, אתם בחברה טובה מאד). עם זאת, בחדרי ילדים, רוחב ארון לפחות 1.30 מטר, בחדר שינה זוגי 4 מטר.

אם בדירה החדשה יש פחות, צריך לחשוב על פתרונות נוספים להשלמת האיחסון.

בנוסף לאיחסון בחדרים, יש לדאוג באיזור הסלון ופינת האוכל לאיחסון כללי. זיכרו לחשוב לגובה ולא להעמיס מידי.

חדרי רחצה:
מאחר ומדובר במקומות אליהם נכנסים לפחות פעמיים ביום, הלחות בחדרים אלו משתנה, לכן הקפידו לוודא שיש איוורור נאות (רצוי חלון).
אם אין חלון, מומלץ להתקין מפוח (יונק את האוויר החוצה).
אם יש עובש ושאר "חיות וצמחים" על הקירות / תקרה, כדאי לקלף ולצבוע בצבע נגד עובש (יש כאלו, תבררו ב"טמבוריה" הקרובה).
ארון כיור – האם יש ארון כיור או רק כיור? אם רק כיור, קחו בחשבון שיהיה חסר איחסון. או שתשלימו ארון לכיור או שתמצאו מקום חלופי, מחוץ לחדר הרחצה, לאיחסון הטואלטיקה.

חדר רחצה

כמות רהיטים כללית:
בדרך כלל, בבתים גדולים,  כורסא / שידה נבלעות במרחב, ויש נטייה לצבור כאלו.
במעבר לדירה מצומצמת יותר, יש לעשות חשיבה על גודל הרהיטים והכמות שלהם. הישארו עם רהיטים שאתם אוהבים, שמתאימים מבחינת הגודל. אל תנסו "לחנוק" את הבית בגלל רהיט או שידה. חשוב לשמור על בית נעים, גם כשהוא קטן יותר.

והעיקר: שיהיה הרבה בהצלחה ומעבר קל.


לקבלת טיפים לעיצוב הבית