תערוכת העיצוב במילנו 2014

התרשמות מתערוכת העיצוב במילאנו 2014 ומה שסבב לה. דגש על מטבחים וחדרי רחצה.
מהו החומר שחוזר לככב? איזה מטבחים יהיו אופנתיים בשנים הקרובות? מהם הטרנדים החמים לשנה זו?

מגמות כלליות

עיצוב: הגודל הפיסי של הריהוט מצטמצם. פרופילים וידיות מדוקקים והרבה יחידות דו-פונקציונליות. כנראה שעם המעבר לנדל"ן מצומצם יותר, הרהיטים מצטמצמים גם הם.
מאפיין נוסף הן ריבוי הצורות הגיאומטריות באביזרים שונים, גם בפרטים, גם בריהוט וגם בטקסטיל. לא רק ריבועים ומלבנים. שילוב של כל מני מרובעים או צורות מעוגלות אמורפיות. משמשות כאמור כמחיצות, בחיפויים ואף באקססוריז שמונחים בחלל הביתי.

צורות שונות באביזרים

צבעים: סכמת צבעים של צבעי אדמה עם שילוב צבע דומיננטי, בעיקר כחולים וצהובים, בקרב החברות הקטנות-בינוניות, ואילו החברות הגדולות מעזות להכניס גווני אדום ובורדו.

חומרים: העץ חוזר ובגדול, בכל הצורות והאפשרויות. עץ כחומר גלם, פורמייקות דמויות עץ, אריחים דמויי עץ, יציקות בטון עם טקסטורה של עץ וכיוצא בזה.

ריהוט עץ מעוצב

אביזרי עץ מעוצבים

מטבחים
יותר ויותר מכניסים יחידות מטבחים שלמות, מצומצמות, שאינן צמודות לקירות.
יש חשיבה קפדנית ופרקטית על מה יכנס ביחידות המטבח הללו. במטבחים רואים הרבה עץ. נגיעות סקנדינביות עם העץ הבהיר הנאיבי.

שילוב עץ במטבח

שילוב עץ במטבח

 

חדרי רחצה
רואים יותר ויותר יחידות free standing וברזים שיוצאים מהקיר ולא מהמשטח. הצבעים השולטים הם חום ולבן שבור, בשילוב כחול וצהוב חרדלי. אין חידושים מהותיים.

חדרי רחצה מעוצבים

חדרי רחצה מעוצבים

 

ספות וסלונים
הסלונים מתחלקים לאיזור של מעגל שיחה ולאיזור של פינה אינטימית יותר, עם שתי כורסאות עדינות, אולי לקריאה… הספות הפינתיות והשזלונג שולטות. גודלן מצטמצם. המשחק, כאמור, הוא בכורסאות הצד שנהפכו לכיסאות צד מסוגננים יחד עם שולחנות צד בצורות אמורפיות.
בביתני העיצוב, החברות הקטנות-בינוניות מציגות כאמור סכמת צבעים רגועה יחסית של צבעי אדמה עם כחול אפרפר וצהוב חרדלי, בעוד שהחברות הגדולות מכניסות גם אדומים ובורדו.
בביתנים המודרנים הצבעוניות רבה יותר.
משחק בטקסטורות שונות. שילוב של כמה מרקמים שונים בגוונים דומים. יוצר עומק בחלל.
מעבר לבד יותר ויותר. מאפשר יותר עיצוב, סגנון וביטוי אישי.
הנוחות נוחות תופסת מקום חשוב. הפירזול נכנס עם הגבהות והנפות, כיוון המשענת וניסיון ליצור התאמה מושלמת לגוף.

סלונים יפים

סלונים יפים

 

פינות אוכל
עגולות ומלבניות. מרביתן עם משטחים דקים ופרופילים מדוקקים. רגליים מעניינות. כמעט כולן נפתחות. בקלאסיות הרבה עגולות עם משטח עץ, או משטח מתכת דקה כלשהי צבועה בצבע שנותן מרקם חלק וחם למגע! הרבה פינות אוכל משולבות במטבח עצמו עם מנגנון פתיחה וסגירה. כלומר נפתחות כשיושבים לאכול לידן ונסגרות מעל למשטח העבודה.

שולחנות אוכל מיוחדים

 

חדרי שינה
גם בביתנים המעוצבים וגם בביתנים המודרניים, חדרי השינה עוצבו עם סכמת צבעים רגועה. שחור אפור חום וכחול-אפור שולטים עם תכלת או צהוב חרדלי. רואים יותר ויותר מיטות מתכווננות.

חדרי שינה

 

גופי תאורה
השנה לא היה דגש על התאורה, עם זאת, התאורה קיימת בכל עיצוב חלל. במתחמים ברחבי העיר הציגו צעירים רבים גופים מיוחדים. המשותף למרביתם: הפשטות, השימוש במיחזור או בחומרים פשוטים ומוכרים, תוך יצירת משהו חדש ומעניין.

גופי תאורה

 

לסיכום
הנושא העיקרי של התערוכה היה בעיקר החומרים. עץ ברזל ואלומיניום (פרופילים מדוקקים) נראים אצל מרבית החברות. כמו כן, הוצגו הרבה חיפויי טקסטורה עם גרפיקה ברורה.
ברחבי העיר היו מיצגים של חברות מכוניות. הציגו אפשרויות טכנולוגיה מרשימות יחד עם חומר הטבעי מול המלאכותי. שילוב של עבר ועתיד. טכנולוגיה שצומחת בהתאם לצרכים.

בכתבה הבאה אקח אתכם עמי לטיול ברובעים השונים במילנו שהרשימו אותי במיוחד. יש למה לצפות….


לקבלת השראה מפרויקטים שונים