"פחות אבל יותר" בעיצוב מינימליסטי

סגנון עיצובי מינימליסטי באדריכלות מאופיין בקווים נקיים, חללים ברורים, קווים ישרים, שימוש בצורות ובחומרים ראשוניים ופשוטים.  קשת צבעים הנעה בדרך-כלל בין גווני הלבן-אפור.

מי שהטביע את המושג "LESS IS MORE" ("פחות הוא יותר") הוא האדריכל מיז ואן דר רוהה, ממייסדי הסגנון הבינלאומי (הסגנון המודרניסטי) באדריכלות בשנות השלושים המוקדמות. הוא האמין בגישה שעיצוב טוב הוא עיצוב עם קווים נקיים, פשוטים אך מתוחכמים, תוך כדי שימוש בחומרים ראשוניים.

עיצוב בית בסגנון מינימליסטי אינו משימה קלה ולעתים חל טשטוש גבולות בין עיצוב מינימליסטי איכותי, לבין עיצוב פשוט, פשטני ואפילו סגפני.

הקווים המנחים בעיצוב מינימליסטי:

פחות הוא יותר, כלומר פחות חדרים, פחות רהיטים, פחות צבעים, אבל, יותר מקום. העיקרון הוא שאם מוותרים על משהו, מרוויחים משהו אחר. בעיצוב זוהי אמירה שעובדת חזק מאוד.

עיצוב מינימליסטי טוב מתאפיין בניקיון קווים, אך הוא אינו חף מתחכום. המינימליזם בבחירת החומרים פירושו הידור מאופק. המיעוט בא מאיפוק המשדר עוצמה ולא מחולשה ודלות. החומרים הראשוניים – מופיעים במלוא עוצמתם, תוך התחשבות בתכונותיהם האמיתיות, ואינם מנסים לקבל תכונות של חומרים אחרים, כפי שנהוג היום (פלסטיק שנראה כמו זכוכית וכדומה). החללים יהיו תמיד נקיים ומוגדרים היטב.

דוגמא מובהקת לעיצוב מינימליסטי הוא העיצוב השבדי-סקנדינבי: קווים פשוטים, צבעים בהירים וחיוורים, פונקציונאליות רבה, בדים בהדפסים של משבצות ופסים וריהוט מעץ בהיר.

בנוסף, יש הגורסים כי עיצוב בית מינימליסטי מתאים מאוד דווקא למשפחות עם ילדים. מיעוט החפצים במרחב והשימוש בחומרים טבעיים מציב כמה שפחות "סכנות" לזוחלים ולפעוטות.

לסיכום, קווים, צבעים, חומרים, ריהוט הבאים שצורה הפשוטה והנקיה שלהם תוך כדי שידור עוצמה ולא דלות.


לקבלת טיפים לעיצוב הבית