בתים מבפנים, תל אביב, 2012

במהלך סוף השבוע בו הוצגו מעל 100 בתים מבפנים בתל אביב יפו, יצא לי להגיע לכעשרה מהם. בסיורי התמקדתי בבתי מגורים ולא במבנים ציבוריים ו/או סיורים סביבתיים. הדירות הישנות של "פעם" מאופיינות בחדרים מרווחים יותר, תקרה גבוהה, תשתיות (צנרת, חשמל בעיקר) רקובות והרבה מדרגות. שמחתי לראות שברב הבתים התווספה מעלית (למרות שנתבקשנו לעלות ברגל לא מעט קומות), התשתיות הוחלפו (במיוחד הצנרת, חשמל באופן חלקי). 

אם אנסה לרכז את הנושאים המשותפים למספר מגמות, להלן התרשמותי:
צבעוניות רבה – בעוד שלפי התיאוריה של "תכנון מוקפד" מקפידים גם לבחור סכימת צבעים שמכילה 3-4 צבעים מובילים לחלל, הרי שבדירות תל אביב הצבעוניות חוגגת והאמת היא שהיא גורמת לדירות להיראות עליזות ומזמינות.

telaviv2012_1-s

סגנון אקלקטי – במרבית הדירות בהן ביקרתי, הסגנון העיצובי הוא "אקלקטי", כלומר לקט חפצים, קצת מכל דבר. יש שימוש ברהיטים ישנים שעברו שיחזור או ריפוד, שידות ונגרות "של פעם" במיוחד באיזורים הציבוריים (סלון, פינת אוכל) שנצבעו ותוקנו יחד עם שילוב נגרות בת זממנו, מודרנית יותר כדי להתאים את החיים למאה ה-21.

telaviv2012_2-s

בטון חשוף – כדי לפתוח דירה לחלל ציבורי גדול יותר, הורסים קיר. בד"כ יש עמודים שחייבים להשאיר. עמודים אלו הושארו לרב כפי שהיו, על הבטון החשוף שבהם, וכדי להתאים את שאר הקירות אליהם, חשפו גם חלק מהם.
ברצפה יש 2 אלמנטים חוזרים: שימוש בעץ גלריות צבוע / פרקט או לחלופין רצפה "של פעם" עם אריחים מאויירים פה ושם.

telaviv2012_3-s

הנדסת מוצר – שימוש בחפצים מוכרים כמו כסא, מדף, סלסלה, שולחן סלון ועוד והפיכתם עם טוויסט מסוים למוצר אחר, ייחודי. היצירתיות של אנשים פורצת מהבתים ומשתקפת בחפצים האישיים.

telaviv2012_4-s

telaviv2012_5-s

הנדסת אנוש – בחלק ניכר מהבתים, המסדרונות צרים מדי, המטבח לא מכיל מספיק שטחי איחסון, מדיח או דברים שאנו רגילים שיהיו במטבח של המאה ה-21. אהבתי לראות שדווקא ישנה הקפדה רבה על יצירת חדרי רחצה מרווחים ונעימים.

telaviv2012_6-s

תאורה – בחלק קטן יחסית של הבתים נעשה תכנון תאורה מוקפד עם שימוש בגופים סמויים וחסכוניים בחשמל. הבניה הירוקה שרווחת יותר בפריפריות שולטת פחות במרכז תל אביב.

telaviv2012_7-s

לסיכום אני רוצה להודות לכל אלו שפתחו את ביתם ונתנו לנו להציץ ולקבל השראה וכיוון מביתם.


לקבלת השראה מפרויקטים שונים