בחירת דלתות פנים

הגעתם לשלב של בחירת דלתות הפנים, ואתם מוצפים במונחים טכניים והיצע של דלתות? גליף? שלהבניה? פתח אור? פתח בינוי? מה בעצם רוצים מכם ומה כדאי לעשות?

להלן תקציר של הפרמטרים העיקריים בבחירת דלתות פנים:

גוון:
יש שתי אסכולות בנוגע לגוון דלתות הפנים:

  1. דלתות בצבע הקיר – נטמעות בקיר, לא בולטות בבית.
  2. דלתות בצבע שונה מהקיר, ואז הן בולטות. מידת הצבע שלהן תקבע את הקונטרסטיות והבולטות שלהן מהקיר. במקרה הזה, יש אפשרות שתהיינה בגוון עץ כלשהו או בצבע (צביעה בתנור), בכל גוון שקיים במניפת צבעים.

מבנה:
דלת מורכבת מהמשקוף ומהכנף. המשקוף הוא סוג של הלבשה עם צירים על פתח הבינוי. יכול להיות מעוגל או בקווים ישרים. עניין של טעם, מה שאוהבים.

גודל פתח בינוי סטנדרטי לחדר הוא 80 ס"מ, המשאיר כ-70 ס"מ מעבר לאחר הרכבת המשקוף (פתח אור) . במידה ויש צורך בהכנה למעבר של כסא גלגלים, פתח הבינוי צריך להיות לפחות 90 ס"מ, כדי שמהעבר יהיה 80 ס"מ.

נתון זה של גודל פתח הבינוי ופתח המעבר משפיע גם על עומק הכנף. יש לוודא, עוד בשלב התכניות, שלא לתכנן חפצים שימנעו את פתיחת הדלת.

חומרים:
דלת עשויה לרב מעץ לבוד (סנדויץ) או MDF, עליהם מודבק חומר גימור. החומרים הנפוצים הם:

  • סוג של למינציה מותכת, זהו טפט עם טקסטורה של עץ, נקרא "למינטו".
  • פורניר, שכבה דקה (2-3 מ"מ) של קליפת העץ שמודבקת על הדלת. דלת זו יקרה יותר מהטפט שהוזכר מקודם.
  • צביעה בתנור – ע"ג MDF, גוון ממניפת הצבעים.

שילוב של פסים מתכת, מסגרות ועוד – עניין של טעם. כמובן שדלתות מקושטות יותר מותאמות לסגנון כפרי או סגנון עם פריטים לרוב, ודלתות חלקות לגמרי הן מודרניות, היי-טקיות יותר.

בנוסף, יש עוד שני חומרים לדלתות פנים, שאינן עץ: פלדה, אלומיניום. היתרון שלהן הוא עמידות לאורך זמן ואיטום גבוה יותר לרעשים. החסרון הוא המחיר, היקר יותר מדלתות מעץ.

איטום מבחינה אקוסטית:
ככל שהדלת כבדה יותר – היא אטומה יותר לרעשים. ככל שיהיה בה יותר עץ, היא תהיה אטומה יותר. בנוסף, בחלק מהמשקופים יש גומיות שמשככות את הרעש בעת סגירת הדלת ומרככות את הרעידות שלה כאשר היא סגורה.

ידיות:
כדאי לבחור ידית נוחה, מעוגלת. יש להיזהר מידיות עם זוויות, שכן לפעמים נוטים להיתקל בדלתות וידית עם זוויות תכאיב יותר. חשוב לזכור שכל ידית תופסת מקום. לכן, הדלת צריכה להפתח קצת יותר מתשעים מעלות. מומלץ להשאיר רווח של 5-10 ס"מ בין הדלת לבין הקיר מאחוריה. הרווח הזה נקרא גם "גליף" בשפה במקצועית.

אני מקווה שכעת ברור יותר על מה לשים את הדגש בבואכם לבחור דלתות פנים.


לקבלת טיפים לעיצוב הבית