כיצד לבחור ספה

בשעה טובה הגעתם לשלב המיוחל של בחירת הספה הנחשקת לביתכם. מה כדאי לדעת לפני שבוחרים ספה? על מה לשים את הדגש? איך לייעל את הרכישה שלכם?

לפני שיוצאים לסיבוב חנויות, אני ממליצה לעשות עבודת הכנה כדי להגיע מגובשים לחנות.
מה כוללת עבודת ההכנה? להלן מספר נקודות שיסייעו לכם לקבל החלטה:

גודל הספה: להצטייד במידות הספה. אם יש לכם תכנית מסודרת ממעצבת פנים – קחו אותה עימכם.
אם אתם רוצים לשער את גודל הספה בעצמכם, קחו בחשבון את הפרמטרים הבאים:

  1. במרבית החדרים קיים חלון / דלת יציאה למרפסת או לגינה. לרוב יש שם וילון. לכן, כדאי להשאיר כ-30 ס"מ ולא להצמיד את הספה לפתח זה.
  2. אם מהצד השני ישנו קיר, להגיע עד 30 ס"מ לסיום הקיר. כלומר שהספה והקיר לא ינסו להסתיים באותו הקו.
  3. אם אתם מתכננים לשים ספה ובתשעים מעלות אליה כורסא או כסא – קחו בחשבון שיש להם עומק. כלומר יש להפחית מהספה 90-100 ס"מ ברוחב, כדי שגם הספה וגם הכורסא יכנסו יחדיו.

צורת הספה: האם אתם מעוניינים ב"סלון סט" (3,2,1) ? לטעמי פחות מומלץ, הסטים עברו לעולם שכולו טוב…..
אם כן, מהן האפשרויות הנפוצות כיום:

  • ספה אחת גדולה עם שני כסאות נוחים או כורסאות – מיועד בד"כ למבנה מלבני. ספה גדולה שתוכל להכיל 3-5 אנשים ועוד שני פריטים שלא חייבים להיות זהים. כורסא, כסא, שיהיו נוחים.

  • שתי ספות בגודל זהה – מיועד בד"כ למבנה ריבועי. מעמידים אותן אחת ליד השניה או אחת מול השניה.

  • ספה פינתית, פותחת את הסלון. הכוונה לספה שהרוחב שלה בשתי הפאות כמעט זהה.

  • שזלונג, זו ספה רוחבית עם יישור קטן יחסית בפינה להשתרע.


מבנה הספה
: ידיות רחבות – מאפשרות להניח דברים / ספר / מגזין / ילד. ידיות צרות מעודנות יותר. רגלים נמוכות – לא נכנסים דברים מתחת לספה. רגלים גבוהות – שיהיו מספיק גבוהות ששואב אבק ו/או סמרטוט לשטיפה ייכנסו בקלות.

ספה עם כריות ישיבה שהן חלק בלתי נפרד מהספה – הכריות לא יחליקו, אך מצד שני לא ניתן לכבס אותן. כריות למשענת – קחו בחשבון שאוסף כריות שיהוו משענת פחות נוח מאשר כרית למשענת ועליה עוד כריות שיסדרו את העומק של הספה.

קיימות היום בשוק ספות עם יחידות איחסון בצד הידיות או בגב הספה. שווה לשקול.

 

מיקום הספה, האם בסלון או בפינת משפחה: ספה בסלון לרוב ייצוגית יותר, לעומת כזו שנמצאת בפינת משפחה. בבתים רבים אין הפרדה בין הסלון לפינת המשפחה, ואני ממליצה ללכת על נוחות ומה שמתאים לבני הבית מבחינת הסגנון.

מידות הספה: רוחב לשני אנשים: מינימום 150 ס"מ בברוטו. רוחב לשלושה אנשים: מינימום 210 ס"מ. יש גם רוחב גדול מדי: מעל 350 ס"מ, הספה כנראה תהיה גדולה מדי לסלון ישראלי ממוצע. עומק: העומק הנוח בד"כ הוא 70-80 ס"מ. אנשים גבוהים מעל לממוצע, יעדיפו עומק גדול יותר. לכן מומלץ לשלב כריות נוספות מעבר למשענת, כדי לאפשר לנמוכים שבחבורה להגיע גם עם הרגלים לרצפה.
גובה המושב לרוב בין 40-55 ס"מ. ככל שנמוך יותר – מתאים לצעירים יותר. המבוגרים שבחבורה יעדיפו את הטווח העליון של הגובה.
גובה משענת ממוצעת הוא 90-100 ס"מ. אם יש חלון מאחורי הספה, כדאי לדעת מראש מהו הקו התחתון שלו. כדאי שיתחיל מעל גובה המשענת. ספות עם משענת גבוהה יותר יתאימו לחללים עם תקרה גבוהה יותר (מעל 3.20 מטר).

 

בחירת החומרים ממנה עשויה הספה: עור – פרקטי בניקיון, נצמד יותר לגוף. בקיץ נדבקים כי מזיעים, בחורף קריר. בד – יש היום בדים סינטטיים שמקלים על הניקיון. דמוי עור – אפשרות ביניים למי שאוהב את מראה העור ולא רוצה בד.
מגמה עולמית: בעבר ייצרו יותר ספות עם עור, כיום עוברים יותר לבד.

צבעים וסגנון: האם הספה צריכה להיות קלאסית, נטמעת או דומיננטית בצבע? התשובה תלויה כמובן בטעמכם וסגנונכם האישי. באופן כללי, ספה גדולה – כדאי שתהיה קלאסית יותר ואת הצבעים אפשר לתת בכורסאות / כיסאות וכריות. כדאי ורצוי לשלב 4 גוונים דומיננטיים לחלל, שישתלבו זה עם זה בצורה הרמונית. מבחינת סגנון, גם כאן טעמכם הוא הקובע. עם זאת, כדאי ללכת עם אותו הקו באיזור בו נמצאת הספה.

sofa general 2

טווח מחירים: בעבר היו מחליפים ספות כל 30-35 שנים…. היום התחלופה גבוהה בהרבה. גילגול חיי משפחה הוא דינמי. רווקות, משפחה צעירה, משפחה עם בני נוער, משפחה שהילדים עזבו את הבית ומגיעים מדי פעם. חשוב בעיניי לבחור את הדבר המתאים לטווח של כ-5 שנים קדימה, ולרכוש את מה שכיסכם יכול לשאת עם תחלופה שכזו.

לסיכום: ככל שתבינו מראש מהם הפרמטרים החשובים בבחירת ספה ותעשו עבודת הכנה טרם ההגעה לחנות, כך יגדלו הסיכויים שתרכשו את מה שמתאים לכם, לכיסכם ולביתכם בצורה המירבית. ספה היא רהיט שמחליפים כל 5-6 שנים, בהתאם למצב בו אתם נמצאים מבחינה משפחתית ומבחינת מגורים. לכן, התמקדו במה שמתאים לכם ביותר כיום ולא בעוד עשרים שנים. תהנו מהספה, תפיקו לקחים לספה הבאה. בהצלחה.

ומה קורה בסלון שלך? רוצה לרענן אותו בספה חדשה?


לקבלת טיפים לעיצוב הבית