סידור חדר ילדים, עם הילדים

החופש הגדול הוא זמן מצוין לעשות סדר בחדרי הילדים, למיין את הצעצועים שכבר לא מתאימים, להיפטר מדברי בית הספר של השנה החולפת, ולהתכונן לחדשה. לעיתים אנחנו רוצים לשנות את החדר או להעביר ילד לחדר משלו.

חדר ילדים או חדר משחקים זו הסביבה הבטוחה בה הילדים שלנו גדלים, וכמובן שהיינו רוצים שתהיה שם אווירה נעימהמרחב פנוי למשחקים, ושיהיה להם קל למצוא בחדר כל דבר שהם רוצים.

אז איך עושים את זה?

דבר ראשון מומלץ לשתף את הילד בתהליך (מעל גיל 5-6, לילד יכולת להיות שותף בתהליך קבלת ההחלטות לגבי החפצים שלו). תפקידנו הוא לצמצם את האפשרויות ולסייע בקבלת ההחלטות.

כשנכנסים לחדר ילדים, אחד הדברים הראשונים שמפריעים לנו הוא העומס – הרבה פעמים ריבוי הצעצועים, הצבעים והגירויים, יוצר אצל הילדים דווקא בלבול ומקשה עליהם לבחור בפריט אחד מתוך הערימה הגדולה.

לכן חשוב שנמיין את הצעצועים והחפצים על פי הגיל אליו הוא מתאים, מצבו (האם הוא שבור/חסרים לו חלקים) וכמות המשחקים שיש לנו מאותו סוג (בובות ברבי/פאזלים/כדורים).

אחרי שלב המיון, נוכל לסדר את מה שנשאר על פי סוגים, ונתאים קופסאות או סלסלות לחפצים שבתפזורת. ניתן להשתמש בקופסאות נעלים/קופסאות בשר מהסופר או לרכוש קופסאות מתאימות.

עוד עניין חשוב שכדאי לקחת בחשבון במהלך סידור חדר הילדים הוא הנגישות לחפצים, ובמיוחד בחדר ילדים המשרת יותר מילד אחד. כדאי למקם את החפצים בגובה ובמיקום המתאים, כך שיאפשר לקטנים להגיע באופן עצמאי אל הצעצועים שלהם, וימנע מהם גישה אל הדברים שאנו מעוניינים להרחיק מהם.

בחדר המשמש לשינה, למשחק וגם ללימודים, חשוב ליצור הפרדה ברורה בין האזורים השונים.

כדי לשמור על הסדר בחדר ילדים, לא כדאי להציב לילדים (וגם לנו…) אתגרים שהם לא יוכלו לעמוד בהם. לכן, נארגן את הצעצועים והמשחקים כך שיהיה להם קל להחזירם למקומם בסוף היום, כי אם זה לא יהיה קל יתכן וזה לא יקרה….

את ציוד בית הספר ניתן לארגן בתוך קופסאות קטלוג על פי נושאים (ספרים, מחברות, דפי עבודה ומבחנים), כך יהיה קל לילד למצוא את הציוד וגם להחזירו למקום.

את היצירות מהגן ניתן גם להכניס לקופסת קטלוג. כאשר היא מתמלאת, למיין אותה, ואת היצירות החשובות לתייק בקלסר.

עוד פתרון שיכול לסייע בריכוז החפצים השונים שילדינו אוהבים לאגור היא קופסת נוסטלגיה. לכל ילד מארגנים קופסה גדולה, שבה הוא יכול לשמור את כל הדברים שהוא אוהד (קלפים ומדבקות, כרטיסים מהסרט, כרטיסי ברכה, אבן יפה שמצא, או תמונות של החברות).

אחת למס' חודשים, מזמינים את הילד לפתוח את הקופסה ולמיין אותה. חלק מהדברים ילכו אל הפח, וחלקם ימשיך להישמר בקופסה.

גם אם אתם לא הטיפוסים הכי מסודרים בעולם – מעט תשומת לב יכולה להביא לשינוי גדול אצלכם ואצל ילדכם. בהצלחה!

המאמר נכתב על ידי קולגה שלי, המומחית בסידור בתים, אורית אליהו פנחסוב


לקבלת טיפים לעיצוב הבית