הצבע הלבן

הצבע הלבן… האם הוא צבע? או גוון? האם הוא עומד בפני עצמו או בעצם מהווה תוספת לגוונים אחרים?
בשנים האחרונות הלבן שלט בארצנו הקטנטונת. בעבר צבעו את כל הקירות הפנים בלבן, ובשנים האחרונות הוא הופיע הרבה בנגרות המטבח, ברהיטים בסלון ובחדרי השינה, ולא פעם נתקלתי בחדרים שלמים בהם הלבן שולט.
מהו סוד הקסם שלו? האם הוא כבר נמאס או שיישאר איתנו תמיד?

 

אנחנו חיים במדינה עם אור יום חזק, מה שמבהיר את הדברים שאנו רואים. על מנת לצמצם את הפער בין החוץ לפנים הבית, גם הבתים בהירים יחסית.
נכון לישראל, נהוג לומר ש-60% מצבע הדירה יהיו בהירים (לאו דווקא לבן מוחלט אלא בהירים באופן כללי), 30% בגוונים בינוניים ורק 10% ממש כהים, אותם לרוב משלבים באבזור שונה ברחבי הבית.

סלון לבן ובהיר

במשך כמה שנים, גוונים של אפור – לבן – שחור הופיעו הרבה ולקוחות ביקשו לחזור עליהם במטבח, בסלון, בפינת האוכל. האם המגמה תימשך? לדעתי לא.
אם מסתכלים על מה שקורה בעולם, רואים שהמצב שונה.
כמובן שהשפעות רבות משפיעות על הלך הרוח בתוך הבית. ההישגיות בחברה שלנו כיום, האינדיבידואליות, הניכור בחוץ, מכתיבים בתים פחות מנוכרים ויותר מזמינים.
בתערוכות בינלאומיות בשנים האחרונות, פוגשים את הגוונים החמים. כלומר הבסיס הוא חום (בטווח בין בהיר לכהה) עם שילוב צבע נוסף שיוצר ניגודיות כמו כחול, צהוב, סגול, ירוק.
לוקח זמן מה עד שהטרנדים מחו"ל מגיעים אלינו, ואכן, בשנה האחרונה אני בהחלט מבחינה בבקשות של לקוחות "לחמם את הבית" או "נמאס לי כבר מלבן-שחור-אפור"….
הטעם הוא נרכש. ברגע שרואים יותר ויותר דברים אחרים, מתחילים לבקש אותם….
וכך, למעשה כיום, עיקר עיצוב הבתים נעשה על בסיס של גוונים חומים, מוקה, או בשפה "מקצועית": בז'בז'ונים.

מטבח לבן

ומה באשר ללבן? האם הוא יעלם?
לא בהכרח. מדובר בסופו של דבר בצבע קלאסי וגם בגוון לבן, אותו מוסיפים כדי להבהיר צבעים אחרים. יש לו אמירה והוא חקוק עמוק בתודעה של "פותח, מרחיב, מגדיל, נקי ומאוורר". אין ספק שעוד נשוב לפגוש אותו בעתיד.

אני מזמינה אתכם להעלות תמונות של חלל בביתכם המשלב הרבה לבן ולדון איתי באפשרויות לשינוי.


לקבלת טיפים לעיצוב הבית