עיצוב חדרי אמבטיה

חדר רחצה בבית הוא מקום הניקיון וההיטהרות. לכל אחת (ואחד) יש חלום פנימי כיצד הוא אמור להיות. יש כאלו שאוהבים רחב ידיים, יש כאלו שאוהבים קטן ואינטימי. הוא יכול להיות מחובר לחדר שינה הורים, מיועד לילדים או לבני נוער, או משמש גם לגיל השלישי. העיקר שיהיה רגוע, נעים ומרחיב את הלב.

כמה נקודות למחשבה בבואכם לתכנן את חדר הרחצה שלכם:

איוורור
הדבר הכי חשוב בחדר רחצה הוא שתהיה יכולת איוורור. לכן, ההמלצה הראשונה היא למקם חדר רחצה היכן שיש חלון. ככל שהוא גדול יותר, יעשה את העבודה טוב יותר. כדי שלא יראו, תבחרו זכוכית חלבית (או אסיד). אם חדר הרחצה שלכם עבר שינויים ואין לו חלון חיצוני, תדאגו שיהיה לו חלון למקום אחר בבית. במידה ומציעים לכם ונטה (מכשיר שתפקידו העיקרי לסובב את האוויר), העדיפו מפוח (מכשיר שיונק את האוויר החוצה).

מקלחת מול אמבטיה
בשנים האחרונים, המקלחונים שולטים. ניתן למצוא בשוק מקלחונים מפנקים מאוד. תוסיפו ספסל ישיבה מובנה בתוך המקלחון, והרי לכם ספא קטן אצלכם בבית. האמירה "בכל בית צריכה להיות אמבטיה" תופסת פחות ופחות. גם ילדים קטנים ניתן לקלח היום במקלחונים (בתוך כל גיגיות הברווזים והצבים למיניהן). ואם בכל זאת אמבטיה – תבחרו כזו שנוחה מבחינת המידות (ולא לשכוח שילדים שהיום קטנים, גדלים מהר מאוד…. אמבטיות ישיבה, כדאי להשאיר בחנות….

מיקום וגובה חיפוי
בעבר היה נהוג לחפות בקרמיקה את כל חדר הרחצה. מרצפה עד תקרה. כיום מחפים בעיקר את המקומות שהמים מגיעים אליהם באופן ישיר, ואילו את שאר חדר הרחצה אפשר לצבוע בטיח, צבע רחיץ או כל דבר "נושם" אחר. וכן, פירוש הדבר ששירותי אורחים למשל יכולים להיות כמעט ללא חיפוי קיר….

כיור מונח או כיור תחתון
כיור מונח יפה ומרשים יותר. ויקר יותר. כיור בהתקנה תחתונה מאוד פרקטי, וזול. איפה אתם נעים ברצף שבין מעוצב לפרקטי? התשובה לכך יכולה להיות נקודתית בנושא זה ולא באופן גורף לכל הבית. יש גם משהו באמצע – כיור בהלבשה עליונה. זהו כיור שנמצא מתחת למשטח, אבל יש לו שוליים בולטים על המשטח. שימושי במיוחד אם משטח ארון חדר הרחצה שלכם הוא מעץ.

עוד בענייני כיור – שני כיורים או כיור אחד
מה מפנק יותר מאשר כיור לך וכיור לבן זוגך? אם זהו החלום, לכו על זה. יש לקחת בחשבון שאורך משטח הרחצה הוא לפחות 2.10 מטר.

ברזים
ברז מהמשטח או ברז מהקיר? כמו כל אופנה, "ימי הסבתא" חוזרים והיום ברז מהקיר נחשב למעוצב יותר (ויקר יותר).

אסלה
אסלה תלויה עם מיכל הדחה סמוי נפוצה במרבית חדרי הרחצה, במיוחד כשהמחיר שלה יורד מדי שנה…. אם יש לכם ילדים (בנים) קטנים, חישבו על חיפוי שלושת דפנות האסלה. אם לא, אפשר לחפות רק את הדופן עליה תלויה האלסה (ליופי) ולהמשיך עם הטיח/צבע בשאר הקירות.

ארון מרחף או עומד על הרצפה?
ארון מרחף הוא ארון שמנותק מהרצפה, תלוי מהקיר. קל לשטוף מתחתיו, ובחדרי רחצה קטנים הוא נותן תחושה של מרחב גדול יותר. אחד החסרונות שלו הוא שניתן לאחסן בו פחות דברים. מבחינת סגנון ,הוא מתאים יותר לסגנון מודרני. ארון שמונח על הרצפה יכול להיות עם צוקל נסוג או עם הגבהה קלה של המגירה התחתונה. זהו ארון "יושב" יותר, מסיבי יותר. מתאים יותר לסגנון "כפרי" על סוגיו, או בדירות קטנות שכל ס"מ באיחסון חשוב.

דלת הזזה
פעמים רבות, חדר הרחצה קטן ודלת כניסה תגרום להתנגשות קלה עם דלת המקלחון / דלת הארון. אפשר לשקול דלת הזזה, לדעתי רק כזו שנכנסת לקיר. כלומר לא דלת הזזה "פשוטה" עם משקוף מתנדנד שמרעישה ולא אוטמת, אלא אחת איכותית יותר. לחלופין, אפשר לבחור בדלת זכוכית חלבית (או אסיד) עם מסגרת אלומיניום, כנף על כנף. הרבה פעמים שידרוג כזה לא בהכרח עולה יותר ומחדר שינה הורים נעים לשלב את הקלילות של הזכוכית.

לסיכום
חדר הרחצה של כל אחד הוא סוג של הגשמת חלום. אפשר בתוך החלום לחסוך קצת בעלויות אם בוחרים כיור בהתקנה תחתונה וברז ממשטח. חיפוי – אפשר לבחור את היקר יותר, מאחר וממילא אין הרבה ממנו. החוכמה היא איך לתכנן את הדברים מבלי שיהיו התנגשויות בין הדלתות. לכו עם הצבעים שאתם אוהבים ולא לשכוח כמובן להוסיף אביזרים נאים.

רוצה לרענן את חדר האמבטיה שלך? 


לקבלת טיפים לעיצוב הבית