רשמים מתערוכת Maison et Object, פריז 2015

בחודש ינואר, בין 1 מעלה למינוס 2 בחוץ, היה חמים בתערוכה עצמה. תערוכה זו מצומצמת יותר בהיקף, יחסית לתערוכה במילאנו, קלילה יותר, ופחות מראה חידושים. עם זאת, פריז… חופשה… תמיד יש מה לראות וממה להתרשם.

בעיקר בלטו והתחדדו מגמות וכיוונים שנראים לאחרונה בתערוכות שונות ברחבי העולם (בעיקר באירופה), אותן אסכם בקצרה:

טקסטיל:
נכנס יותר ויותר, במיוחד במקום עור. רואים בעיקר ברהיטים, ריפודים, כריות נוי. מצעים ומגבות בהדפסים מיוחדים, שמקפיצים את חדר השינה וחדר הרחצה בעיצובים שלהם.

תמונות שונות טקסטילתמונות שונות טקסטיל

לאומנות, זהות של מדינה:

בשנים האחרונות, רואים יותר ויותר עיצוב ב"קו סקנדינבי" שהולך ותופס תאוצה. קווים נקיים, עצים רכים ותמימות מסוימת שנשקפת ברהיטים ובחפצים. בנוסף, שמתי לב לטקסטיל מפורטוגל, עם מרקם מיוחד של משבצות ופסים, טקסטיל מברזיל ועוד אקססוריז מאפריקה. המגמה שאני רואה היא שמדינת המקור גאה להציג את הדברים שלה, ופחות נעזרת בחברה רב לאומית שמייצגת אותה.

תמונות עיצוב ממדינות שונות

 

צבעים פסטלים:

צבעים רכים, פסטלים, בהירים. משדרים אופטימיות, נאיביות ושמחה. צבע שבלט במיוחד הוא כתום דהוי. משהו בין אפרסק לוורוד בהיר.

טקסטיל בצבעי פסטל

תאורה:
למרות שנושא התערוכה לא היה תאורה, גופי התאורה המיוחדים בלטו בשטח. החל מגופים עם קריצה הומוריסטית וכלה בגופים עם חשיבה עיצובית.

גופי תאורה שוניםגופי תאורה שונים

שילוב חומרים, אקלקטי:

סטים וריהוט זהה בכל איזורי הבית מזמן עבר. כיום מדברים בשפה עיצובית של שילוב בין חומרים, צבעים וריהוט אקלקטי. אוסף של דברים. כמובן, נדרש מאמץ גדול יותר להתאים ולסנכרן בין כולם.

ריהוט אקלקטי

שילוב רעיונות ביצירת רהיטים:

ההשראות נלקחות ממקורות שונים. חלקם מהטבע, מבעלי חיים, מתעשיות שונות.

שילוב רעיונות ברהיטים שונים

לסיכום,

כפי שציינתי, התערוכה בפריז לא העלתה קו חדש מבחינה עיצובית או מגמה שלא ראינו בשנים האחרונות. התערוכה חידדה צבעים, חומרים ומגמות קיימות. הטקסטיל עשיר, מחליף במקצת את העור, צבעים פסטלים, קווים נקיים ובמילה אחת: יותר רכות.


לקבלת השראה מפרויקטים שונים